top of page

Į psichologą arba psichoterapeutą dažniausiai kreipiamasi tuomet, kai pačiam tampa sunku susitvarkyti su savo vidiniais išgyvenimais, kai slegianti situacija atrodo sunkiai pakeliama.

 

Psichoterapija – gydymo metodas, kurį žmonės dažniausiai vadina gydymu pokalbiu. Šio pokalbio metu stengiamasi suprasti žmogų ir jo sunkumus. 

Psichoanalitinė psichoterapija remiasi psichoanalizės teorija.  Psichoanalizės požiūriu, didelė dalis žmogaus išgyvenimų, minčių bei fantazijų yra nesąmoningos (t.y. nematomos, nesuprantamos). Neretai tie nesuprantami išgyvenimai būna viena iš patiriamų sunkumų priežasčių. Todėl terapeuto užduotis yra sudaryti erdvę iškilti tiems vidiniams išgyvenimams, suteikti galimybę jiems būti pažintiems, įsisąmonintiems. Pokalbis su terapeutu suteikia galimybę labiau susigaudyti pačiam savyje, aiškiau suvokti savo norus, poreikius, jausmus, mąstymo būdą, sunkumus keliančių emocinių reakcijų priežastis. 

Nors psichoanalitinė psichoterapija akcentuoja ankstyvosios patirties įtaką tolimesniam žmogaus gyvenimui, visgi psichoterapijos metu daugiausiai gilinamasi ne į praeitį, o į dabartinius žmogaus sunkumus.  Susitikimų metu paprastai kalbama apie pacientui svarbius kasdieniniame gyvenime vykstančius dalykus.

Pokalbių metu terapeutas stengiasi suprasti vyraujančius jausmus, juos įprasminti, o tuo pačiu parodyti pacientui kaip galima išbūti su šiais vidiniais, dažnai grėsmės jausmą keliančiais patyrimais. Tai tarsi „mokymasis apie save“, tačiau mokymasis čia reiškia ne tik racionalų žinių perėmimą, bet ir naujos emocinės patirties įgijimą per santykį su psichoterapeutu. 

Psichoanalitinė psichoterapija gali padėti tiems žmonėms, kurie nori geriau pažinti save, o tuo pačiu ir aplinkinius; kurie nori patys suprasti savo sunkumus, išmokti juos spręsti, o tam tikrus nepakeičiamus gyvenime dalykus lengviau priimti ir su kai kuriais iš jų susigyventi.

 

Psichoanalitinė psichoterapija taikoma:

  • kai žmogus patiria emocinius ar tarpasmeninių santykių sunkumus;

  • kai kamuoja nerimas, įtampa, panikos priepuoliai;

  • depresija; įkyrios mintys;

  • slegia liūdesio, vienišumo ar tuštumos jausmai;

  • kamuoja stiprus gėdos ar kaltės jausmas;

  • patyrus artimo žmogaus netektį;

  • susirgus sunkia liga.

bottom of page